Młodzież z kaliskich szkół rozmawiała dzisiaj z dr Erykiem Matuszkiewiczem, kaliszaninem, wykładowcą w Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, uznanym lekarzem toksykologiem pracującym w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Wydarzenie było częścią kampanii społecznej pod nazwą ,,Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” wspierającej zdrowie psychiczne. Organizatorem cyklu spotkań jest Miasto Kalisz, a inicjatorem dzisiejszej debaty – Wydział Edukacji reprezentowany przez Ewelinę Dudek wraz z kancelarią Prezydenta Miasta Kalisza, reprezentowaną przez Iwonę Cieślak. Patronat nad spotkaniem objął Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

To bardzo ważne, by młodym ludziom wskazywać dobre wzorce, wspierać ich w rozwoju emocjonalnym, słuchać ich głosu, rozmawiać. „Powiedz, co czujesz” to nie tylko hasło kampanii, ale słowa, które młodzi ludzie powinni słyszeć od nas, dorosłych, na co dzień.

Otwierająca spotkanie dyrektor Beata Szulc zauważyła, że wiele wydarzeń nie tylko politycznych, ale przede wszystkim społecznych mających miejsce w minionych latach, miało ogromny wpływ na młodzież oraz na ich kondycję psychiczną. Jak podkreśliła, wielu młodych ludzi skarży się na smutek, bezradność, lęk, przygnębienie, złość.

Te niekorzystne emocje zna każdy z nas. Jeśli będziemy je tłumić, one nie znikną, ale staną się silniejsze, a my słabsi. Można to zmienić, mieć wpływ na swoje życie,. Nie jesteście sami, ważne, żebyście mówili to, co czujecie. Wasze emocje są ważne dla rodziców, nauczycieli, pedagogów. Wy jesteście dla nas ważni, dlatego chcemy o tym dzisiaj rozmawiać – mówiła Beata Szulc.

Prezydent Krystian Kinastowski podkreślił natomiast, że w życiu najważniejsze jest żyć w zgodzie ze sobą samym. Jako osoba publiczna podzielił się z młodzieżą spostrzeżeniami na temat wyrażania opinii publicznej, która potrafi niestety przekraczać granice dobrego stylu w poczuciu bezkarności. Zwrócił również uwagę, że nie tylko młodzież, ale również dorośli są narażeni na hejt w sieci. Taka negatywna krytyka pozbawiona konstruktywnych uwag, jest zjawiskiem niebezpiecznym, które ma wiele poważnych konsekwencji, dlatego należy temu skutecznie zapobiegać.

Pierwszą zasadą jest zachowywać szacunek do siebie i innych, bez względu na okoliczności.  Nie jest łatwo radzić sobie z hejtem. Najważniejsza jest szybka reakcja, polegająca na całkowitym odcięciu się od negatywnych komentarzy. Ratując się, można swoją uwagę skierować ku czemuś pożytecznemu. Osobiście uważam, że jednym z najlepszych sposobów wzmocnienia swojej osobowości i odporności psychicznej jest sport. Często po pracy, pomimo zmęczenia na treningu daję sobie wycisk, który zdecydowanie pozwala mi oczyścić psychikę z minionego dnia. Jeśli mogę służyć za przykład, to proszę skorzystajcie z tych rad – mówił do młodzieży prezydent Krystian Kinastowski.

Zaproszona na spotkanie młodzież w drugiej części spotkania wysłuchała wykładu dr Eryka Matuszkiewicza oraz wzięła udział w debacie z tym znanym toksykologiem. Młodzież z kaliskich szkół miała okazję rozmawiać na temat stosowania używek i negatywnych tego skutków, budowania dobrych relacji z rówieśnikami, radzenia sobie z hejtem w mediach społecznościowych, cyberprzemocą, a także o tym, co decyduje o zdrowiu psychicznym i gdzie szukać pomocy i wsparcia.

Każdy z was potrafi coś robić dobrze. Gdy wykonujecie jakąś czynność z zadowoleniem i z pasją, powoduje to wytwarzanie pozytywnych emocji.  To jest naturalny i najlepszy sposób na poprawę nastroju. Każdy z nas potrzebuje kontaktu, bezpośrednich rozmów z drugim człowiekiem. Dlatego w trudnych chwilach nie unikajcie tego kontaktu, uciekając w farmakologię, hazard, bezduszny komunikator lub co najgorsze w używki. Musicie być dla siebie wyrozumiali, ale także warto, abyście byli otwarci na tolerancję różnorodności. Jeśli będziemy dobrzy dla siebie i innych, jeśli będziemy mieli właściwe poczucie własnej wartości, problem nienawiści nie powinien mieć miejsca – mówił dr Eryk Matuszkiewicz.

W spotkaniu poza uczniami z Liceum ,,Sobieskiego” udział wzięli również uczniowie z II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz młodzież z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich im. Janka Bytnara ,,Rudego” w Kaliszu.

Fotografia i tekst: Marzena Grygielska


,,Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom.

Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

Naciśnij start
https://czat.brpd.gov.pl/

Close Menu