W Polsce Święta Bożego Narodzenia mają zawsze szczególny charakter. Gromadzą bliskich przy świątecznym stole. Symbolika wigilijnego wieczoru każe nam myśleć o tym, co nas łączy, przypomina, jak wiele dla siebie znaczymy. Społeczność V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu oraz zaproszeni goście zgromadzili się wśród świątecznej scenerii, aby cieszyć się nadzieją, jaką daje nowina, że w Betlejem narodziło się Dzieciątko Jezus.

Przetłumaczenie dobrej nowiny na język współczesnego człowieka to wielkie wyzwanie. Ponieważ Boże Narodzenie jest tematem od wieków inspirujących artystów na całym świecie, a sztuka nigdy nie jest obojętna dla ludzkiego serca i umysłu, postanowiliśmy skorzystać z ich dorobku, aby przygotować szkolne jasełka. Nasi recytatorzy zaprezentowali piękne wiersze Romana Brandstaettera, stanowiące poetycką ilustrację biblijnych i współczesnych wydarzeń. Szkolni aktorzy zobrazowali scenę Zwiastowania, wprowadzili widzów w klimat Bożego Narodzenia oraz zarysowali sytuację współczesnego człowieka. Organizatorzy bożonarodzeniowego programu za sprawą zaprezentowanych dzieł plastycznych zilustrowali, w jaki sposób na przestrzeni wieków artyści ukazywali Boże Narodzenie. W prezentacji umieścili obrazy znanych malarzy.

Wigilijnemu spotkaniu towarzyszyły serdeczne życzenia na czas Bożego Narodzenia, które do zebranych skierowali pani mgr Beata Szulc, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu, pani Anna Piotrowska, zastępca dyrektora kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu, pan Andrzej Plichta radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Nieodzowną częścią Bożego Narodzenia są kolędy, śpiewa je każde polskie pokolenie. Młodzież Sobieskiego wysłuchała chóralnej wersji kolęd i pastorałek i z entuzjazmem włączyła się do wspólnego kolędowania. Niezwykła harmonia wynikająca z połączenia słowa i dźwięku stała się źródłem emocjonalnych doznań. Polskie kolędy posiadają niesłabnący urok, ale szkolną młodzież najbardziej ujęła postać sympatycznego pasterza, który pojawił się w towarzystwie owieczki. Nasza owieczka była bardzo naturalna i spontaniczna, nie odczuwała najmniejszej tremy. Urzekła wszystkich osobistym urokiem i siłą spokoju.

My także widzimy potrzebę wyciszenia niepotrzebnych emocji, zatrzymania się. Pragniemy wyjątkowych chwil, świętowania. Niech Święta Bożego Narodzenia staną się czasem pogłębiania wzajemnej bliskości i budowania piękna w sobie i wokół siebie.

Animatorzy świątecznego spotkania V LO: pani Daria Kędzierska, pani Jolanta Bartczak, pani Patrycja Kliber, ks. Dominik Herbeć.

Tekst – pan Mateusz Będkowski

Zdjęcia wykonała uczennica klasy I E – Emilia Maciołek.

Close Menu