Jedenasta edycja ,,Narodowego Czytania’’ odbyła się w całym kraju w minioną sobotę. Prezydent Andrzej Duda wybrał w tym roku „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza uzasadniając, że romantyzm jest „istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu’’. Rok 2022 ogłoszono rokiem romantyzmu polskiego. Z tej okazji do ogólnopolskiego wydarzenia pod patronatem honorowym pary prezydenckiej, przyłączyło się w poniedziałek 5 września również V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Włączając się w akcję, zaprosiliśmy do udziału w ,,Narodowym Czytaniu” panią dyrektor mgr Beatę Szulc, panią wicedyrektor mgr Grażynę Wilner, nauczycieli języka polskiego oraz uczniów z klas I-IV. Wśród wybranych utworów znalazły się m.in.: ,,Romantyczność”, ,,Świtezianka”, ,,Powrót taty’’, ,,Świteź”, ,,Pani Twardowska” oraz ,,Rybka”. Tym razem czytanie wybranych poezji zawartych w zbiorze ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, odbywało się w szkole podczas przerw lekcyjnych, w specjalnie zorganizowanym ,,kąciku czytelniczym”. Przy okazji można było podziwiać reprodukcje ilustracji Jana Marcina Szancera do wydania ,,Ballad’’ z 1955 roku oraz szkic portretu Adama Mickiewicza wykonany na podstawie dawnej ryciny.

Bardzo dziękujemy za liczny udział w wydarzeniu, przygotowanym przez nauczycielki języka polskiego: mgr Marzenę Grygielską, mgr Aldonę Strzałę, mgr Anetę Kałużną oraz mgr Elżbietę Pawlak – Danielak.

(fot.: M.Grygielska)

Close Menu