W dniu 11 listopada 2023 r., w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, poczet sztandarowy i uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu wzięli udział w II Kaliskim Marszu Niepodległości. Była to okazja do wyrażenia patriotyzmu i szacunku dla bohaterów walki o wolność.

W sobotę, 11 listopada, o godz. 10.00, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyła się uroczystość z udziałem władz miasta, delegacji, zaproszonych gości i mieszkańców Kalisza. O godz. 10.45, na Głównym Rynku, poczty flagowe z klas mundurowych kaliskich szkół, w tym z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu, podniosły trzy flagi biało-czerwone na trzech masztach przy dźwiękach hymnu państwowego, jako sygnał do rozpoczęcia obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kaliszu.

Marsz rozpoczął się o godz. 11.30 na Targowisku Miejskim przy ul. 3 Maja i przebiegał przez najważniejsze miejsca pamięci narodowej w Kaliszu. Uczestnicy marszu złożyli kwiaty i znicze pod pomnikami Adama Asnyka, Jana Pawła II, Marszałka Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Bogusławskiego. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta i Mażoretek ,,Wiwat” z Żelazkowa pod dyrekcją Marcina Nowotnego. Posterunki honorowe w miejscach pamięci wystawiło Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej.

Punktualnie o godz. 12.00 odegrany i odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Dobrzec-Kalisz pod kierunkiem Jacka Konopczyńskiego. Przewidziano apel pamięci i salwę armatnią w wykonaniu Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych oraz przemówienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Kalisza, Krystiana Kinastowskiego.

Na zakończenie tej części uroczystości, Orkiestra Dęta Dobrzec-Kalisz, pod kierunkiem Jacka Konopczyńskiego wystąpiła z krótkim koncertem okolicznościowym.
Na placu można było obejrzeć pokaz wozów bojowych z Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego w Kaliszu, pokaz wozów i sprzętu strażackiego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Popołudniu w Kaliskiej Katedrze odprawiono  Mszę św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował JE Biskup Pomocniczy Diecezji Kaliskiej o. Łukasz Buzun.

V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu jest szkołą z ponad 100-letnią tradycją i bogatą historią. Szkoła kształci młodzież w kierunkach ogólnokształcących i mundurowych, a także prowadzi wiele działań kulturalnych, sportowych i społecznych. Uczniowie szkoły są dumni ze swojej polskości i szanują wartości narodowe.

Udział w II Kaliskim Marszu Niepodległości był dla nich wyrazem hołdu dla tych, którzy walczyli i zginęli za ojczyznę, a także okazją do integracji z innymi uczestnikami marszu, w tym z pododdziałami Akademii Wymiaru Sprawiedliwości i innymi klasami mundurowymi kaliskich szkół oraz uczniami pozostałych kaliskich szkół i uczelni. Był to również sposób na pokazanie, że młode pokolenie pamięta o swojej historii i kultywuje tradycje niepodległościowe.

Close Menu