Piszą o nas w lokalnej prasie!

Julita Marek, Gabriela Jędrkowiak, uczennice V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu oraz tegoroczna absolwentka tej szkoły Daria Graczykowska uzyskały tytuł finalistek XI Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Tym samym zyskały prawo wstępu na różne kierunki studiów.

 Finał olimpiady odbył się 10 czerwca br. na Uniwersytecie w Białymstoku. Zakwalifikowanie się do elitarnej grupy uczestników centralnego etapu olimpiady poprzedziły godziny spędzone na nauce, a potem trzeba było jak najlepiej wypaść w kolejnych etapach ( szkolny, okręgowy, centralny) olimpijskich zmagań. JulitaGabriela i Daria powróciły z Białegostoku z przysłowiową tarczą. Uzyskały tytuły finalistek olimpiady, które otwierają im  drzwi wielu polskich uczelni.  

– Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet w Białymstoku, UKSW, Uniwersytet Warszawski, Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska to tylko kilka uczelni, na które zdobyły indeksy uczennice naszej szkoły. Mają do wyboru takie kierunki jak: politologia, logopedia, pedagogika, socjologia, prawo, stosunki międzynarodowe i wiele innych – wyjaśnia Aleksandra Żukowska, nauczycielka V LO przygotowująca uczennice do olimpiady.

   Daria jest tegoroczną absolwentką i już za kilka tygodni będzie mogła wybierać kierunek i uczelnię, w której będzie studiować. Natomiast Julita i Gabriela są uczennicami klasy III i na podjęcie decyzji mają jeszcze wiele czasu. Wcześniej przed nimi jeszcze egzamin maturalny. Julita jest uczennicą klasy mundurowej i marzy o studiach na uczelni wojskowej. Nie poprzestaje na marzeniach a je konkretyzuje. Wstąpiła w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, złożyła przysięgę i jest już żołnierzem. Jedynie nie jest jeszcze zdecydowana czy zostanie studentką Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy  Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Natomiast Gabriela wiąże swoją dalszą edukację na wydziale prawa, a na jakiej uczelni jeszcze nie myślała.  

   – Sukcesy naszych uczennic i naszej absolwentki nie są przypadkowe. Od lat problematykę związaną z  prawami człowieka, w różnych kontekstach, realizujemy w naszej szkole. Nie ogranicza się to wyłączenie do edukacji na zajęciach lekcyjnych. Realizowane są różne projekty np. debaty służące popularyzacji wiedzy.  To przynosi wymierne efekty. W ubiegłym roku pięciu naszych uczniów zakwalifikowało się do centralnego finału Olimpiady o Prawach Ucznia. W  nowym roku szkolnym przymierzamy się do tego by zachęcić młodzież i pomóc im merytorycznie w przygotowaniu się do kolejnej olimpiady, mam na myśli olimpiadę przedmiotową z Wiedzy o Społeczeństwie. Tytuły laureatów i finalistów tej olimpiady zwalniają ucznia z egzaminu z tego przedmiotu na maturze. Z sukcesu  dziewcząt w Białymstoku jesteśmy dumni i gratulujemy sukcesu – mówi Beata Szulc, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. ŻK dołącza się do gratulacji.

( (grz) www.zyciekalisz.pl)

Close Menu