Społeczność V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego, uczestniczyła w apelu z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Życzenia w stronę gości, nauczycieli oraz uczniów, skierowała Beata Szulc, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu.

Świętujmy Boże Narodzenie z pokojem i radością w sercu. Niech świąteczny czas będzie pełen wspólnie przeżywanych chwil kolędowania i dzielenia się słowem. Oby każda noc w naszym życiu była, podobna do tej wyjątkowej, rozjaśniona światłem wewnętrzny, budząca w nas nadzieję na zwyczajne, ale szczęśliwe życie. Niech te święta nas łączą i wyzwalają wiele dobrego(…).

 Wydarzeniem artystycznym apelu było oryginalne przedstawienie bożonarodzeniowe. Tematycznie nawiązywało ono do wydarzeń z czasów I wojny światowej, gdy niemiecki plan wojny zakładał pokonanie przeciwników w maksymalnie sześć tygodni. Plan nie powiódł się, co oznaczało, że przed żołnierzami stron konfliktu stanęło widmo spędzenia świąt Bożego Narodzenia w okopach, z dala od swych rodzin. Do zawieszenia działań zbrojnych w wojnie, przynajmniej na czas zbliżających się świąt, wzywał 7 grudnia 1914 roku papież Benedykt XV. Apel Watykanu nie został jednak wysłuchany, ale żołnierze nie zamierzali walczyć. W okopach pod Ypres w Belgii, 24 grudnia 1914 r., żołnierze wrogich armii, Niemcy oraz Brytyjczycy i Francuzi, spontanicznie zaprzestali działań zbrojnych, opuścili okopy, śpiewali kolędy, a nawet grali w piłkę. Wydarzenia te przeszły do historii jako rozejm bożonarodzeniowy.

Nasza szkoła szczyci się klasami mundurowymi, więc chciałam to podkreślić oraz  wykorzystać w scenariuszu. Pomysł na przedstawienie podsunął mi mój maż. Pisząc scenariusz inspirowałam się filmem ,,Joyeux Noel’’ (Wesołych świąt), opartym właśnie na tych, prawdziwych wydarzeniach, mających miejsce w roku 1914. Ta jedyna w swoim rodzaju sytuacja zaistniała pomiędzy żołnierzami niemieckimi a oddziałami Francji i Wielkiej Brytanii w czasie świąt, wbrew pozorom jest nadal aktualna we współczesnym świecie. Rozejm bożonarodzeniowy może być dla nas inspiracją, narodzenie Chrystusa nie powinno bowiem pozostawić nas obojętnymi. Żołnierze niemieccy, francuscy i brytyjscy doskonale odczytali ducha tych Świąt. Przesłaniem naszego przedstawienia jest myśl, aby dla nas był  to czas pojednania z naszymi bliskimi, rodziną, kolegami, a także samymi sobą – mówi Daria Kędzierska, nauczycielka religii w V LO, która wraz z polonistką Jolantą Bartczak, przygotowała jasełkę.

Na koniec wszyscy wysłuchali fragmentu Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa, którą odczytał ksiądz Dominik Juszczak i zaśpiewali wspólnie kolędę ,,Przybieżeli do Betlejem”.

W przygotowaniach udział wzięli uczniowie klas: trzecich i drugich. W główne role  dowódców wcielili się Barbara Borowska (3a) i Hubert Zmyślony (3b). Muzykę do przedstawienia zmontował Szymon Cichocki (3e). Kolędy z akompaniamentem gitary wykonała Magdalena Kuczyńska. Charakteryzacją zajęła się uczennica Daria Graczykowska (3a). Całość uroczystości poprowadzili Julia Wielgosz (3d) i Jakub Janiszewski (3i).

(tekst i foto: Marzena Grygielska)

Close Menu