Prezentujemy fotoreportaż z uroczystości rozpoczęcia
roku szkolnego w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu,
które odbyło się z udziałem klas pierwszych.

Cieszymy się, że możemy spotkać się z Wami w szkole.

Rozpoczynamy naukę w sposób stacjonarny.  Nauka będzie prowadzona na zasadach sprzed pandemii, z zachowaniem określonego reżimu sanitarnego.

W tym roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu, naukę  rozpocznie  490 uczniów, w tym 113 pierwszoklasistów, którzy zostali powitani szczególnie serdecznie.  Życzenia pomyślnych ocen na egzaminach skierowane zostały także do uczniów przygotowujących się w nowym roku szkolnym 2021-2022 do egzaminów dojrzałości.

Jak zauważyła dyrektor szkoły mgr Beata Szulc, pierwszy września to wyjątkowe przeżycie dla całej społeczności ,,Sobieskiego”.

– Mając  za sobą bagaż doświadczeń ostatnich kilkunastu miesięcy, cieszymy się, że dzisiaj wracamy do szkoły, aby rozpocząć naukę i pracę w sposób stacjonarny. Ta normalność, która towarzyszyła nam  przez wiele lat, dzisiaj staje się niezwykłą wartością. Niech nasza szkoła stanie się dla Was miejscem intelektualnej przygody, miejscem bezpiecznym oraz przyjaznym. Liczymy na wasz entuzjazm i zaangażowanie. Korzystajcie z możliwości, jakie przygotował  dla was ,,Sobieski’’ i nie bójcie się rozwijać pasji, talentów, zainteresowań. W nowym roku szkolnym życzę samych sukcesów i wspaniałych chwil przeżytych w naszej szkole. Nauczycielom życzę spokojnej pracy, aby postępy osiągane przez uczniów dały wiele radości oraz zadowolenia – mówiła dyrektor  V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu, odczytując także skierowany do szkół list, podpisany przez Ministra Edukacji i Nauki.

Na zaproszenie Dyrekcji Liceum, w uroczystości wzięli udział goście: Radny do Sejmiku Wielkopolskiego i przyjaciel szkoły Andrzej Plichta; przewodniczący Rady Rodziców Piotr Tomankiewicz;  przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Daniel Dudek oraz st. szer. Marcin Mrówka z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

–  Ministerstwo Obrony Narodowej inauguruje nowy projekt edukacyjny „Kalendarz z mundurem”, skierowany do szkół i nauczycieli historii. Do szkół w całej Polsce dotrze kalendarz, na którym zaznaczono święta wojskowe oraz ważne rocznice wydarzeń historycznych z dziejów oręża polskiego. Wraz z kalendarzem, nauczyciele otrzymają scenariusze lekcji i spotkań poświęconych historii. Zachęcamy do korzystania z tego projektu, mając nadzieję, że będzie pomocny w realizowaniu nauki w klasach mundurowych   – powiedział st. szer. Marcin Mrówka.

Szkoła nie zapomniała w tym szczególnym dniu, o uczczeniu 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oprócz montażu słowno – muzycznego (przedstawionego podczas apelu), Poczet Sztandarowy wziął udział w miejskiej uroczystości oddania hołdu bohaterom wojennym. W trakcie uroczystości władze miasta oraz m.in.: kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, kaliscy radni, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, młodzież –  złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod tablicą pamiątkową zamieszczoną na elewacji ratusza.

–  Dzisiejsza uroczystość ukazuje nam dwa
obrazy polskiej rzeczywistości. Jeden jest pełen radosnych, kolorowych barw
wakacji, rozpoczęcia roku szkolnego, spotkań z przyjaciółmi, drugi to obraz
nasycony  cierpieniem i heroizmem
polskich bohaterów. Wrzesień jest szczególnym miesiącem w polskim kalendarzu,
dla nas  Polaków, dla naszej pamięci
historycznej i tożsamości narodowej. To miesiąc rocznic, niezwykle
dramatycznych wydarzeń w historii Polski. Pamiętamy i będziemy pamiętać z
wdzięcznością o tych wszystkich, którzy walczyli, oddali swoje życie dla
wolnego świata – byśmy mogli żyć wolni, mogli decydować o sobie, cieszyć się
swoim szczęściem. Czcimy i składamy dzisiaj wielki hołd wszystkim ofiarom II
wojny światowej. Z wdzięcznością chylimy głęboko czoła przed kombatantami –
wspaniałymi obrońcami naszej Ojczyzny. To dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce

dodała mgr Beata Szulc.

Uroczystość szkolną poprowadzili uczniowie klas trzecich: Maria Trzask i Jakub Janiszewski. Opiekę nad przygotowaniem akademii sprawowali nauczyciele: Agata Gajewska,  Agata Błaszczyk przy współpracy z  Ewą Jankowską ,  Anetą Kałużną oraz  Piotrem Jankowskim.

Życzymy Wszystkim samych sukcesów, aby ten rok był jak najlepszy i najbardziej satysfakcjonujący!

tekst i fotografia: Marzena Grygielska

 

Close Menu