W maju obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Są to osoby, których iloraz inteligencji znacznie odbiega od normy, a ich zachowanie nie zawsze jest przez nas rozumiane. Są różne stopnie niepełnosprawności intelektualnej począwszy od lekkiej, niezauważalnej dla oka, po postać głęboką, gdzie osoba nią dotknięta potrzebuje pomocy w niemal wszystkich sferach życia.
Niepełnosprawność intelektualna może być wynikiem uszkodzeń jeszcze w okresie prenatalnym, jak i okołoporodowym. Jednak coraz częściej się zdarza, że osoby w pełni zdrowe i aktywne fizycznie ulegają różnorodnym urazom, spowodowanym wypadkami komunikacyjnymi, „skokami na główkę”, guzami mózgu czy tętniakami.
Może kogoś takiego znamy, czy przeczytaliśmy na Facebooku o różnego rodzaju akcjach charytatywnych i zbiórkach, ale czy zastanowiliśmy się nad tym, że są to tacy sami, pełnowartościowi ludzie jak my, mimo że każdego dnia zdani są na pomoc swojego opiekuna, że często nie mogą wyrazić swoich potrzeb bez specjalnego komunikatora, że ich codzienność zamknięta jest w czterech ścianach.
Dlatego warto pomyśleć, co może czuć osoba dotknięta niepełnosprawnością intelektualną, jak się wobec niej zachować, aby jej nie urazić, jak pomóc i nawiązać z nią kontakt, a może nawet podarować własny cenny czas poprzez działalność wolontariacką.

W załączeniu film dokumentalny „Zobacz we mnie człowieka”
https://www.youtube.com/watch?v=qtmAyYoR658
Film-”Integracja-osoby z niepełnosprawnością intelektualną”.
https://www.youtube.com/watch?v=RUbAzv_SeRc
Piosenka „Też chcemy być”
https://www.youtube.com/watch?v=hXMzCv0Uksk

Close Menu