Wyjątkowe ,,muzeum na kołach’’ gościło przez kilka dni w Kaliszu. To multimedialna wystawa mobilnego centrum edukacyjnego – Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Zwiedzili ją uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z klas: 3j, 3c, 2c, 3f , pod opieką nauczycielek: Aldony Strzały, Pauliny Marciniak, Jolanty Bartczak, Elżbiety Danielak-Pawlak oraz Katarzyny Karolak. Wystawa była dostępna również dla osób poruszających się na wózkach, dzięki specjalnie rozkładanej rampie. Uczniowie z klas integracyjnych mogli liczyć na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

Mobilne centrum edukacyjne, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref tematycznych opwiadających m.in. o sile, jaka łączyła Polaków w walce o odrodzenie Polski. Na wystawie zaprezentowano symbole, ważne wydarzenia  narodowe lat 1918–1921, artefakty ojców niepodległości, pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Można było zobaczyć również makietę polskiego  pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy Polacy pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji. Nie zabrakło także jednego z najważniejszych osiągnięć na arenie międzynarodowej – na specjalnej tablicy można przyjrzeć się medalowi Nagrody Nobla, który otrzymał za ,,Chłopów” Władysław Reymont w 1924.

Ta bardzo interesująca wystawa, pełna jest multimedialnych ciekawostek historycznych. Prezentacje są dosłownie na wyciągniecie ręki. Hologram Józefa Piłsudskiego, który przemawia do odwiedzających, był bardzo realny. To wystawa na miarę naszych czasów. Do jej prezentacji użyto nowoczesnej techniki, ale oglądając ją byliśmy bliżej naszej historycznej przeszłości, niż przyszłości – opowiadali o ,,Niepodległej” zwiedzający.

Niektórzy uczniowie skorzystali z możliwości obejrzenia fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920”. Film można było obejrzeć w  specjalnych goglach, pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Na koniec, w strefie zabawy – można było zapozować do zdjęcia z jednym z wybranych Ojców Niepodległości. Zdjęcia wykonywane w fotobudce wysyłane są na podany adres mailowy, jako pamiątka wizyty w mobilnym, wirtualnym Teatrze Historii ,,Niepodległa” .

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Uczniowie klasy 3i, po wizycie w wirtualnym muzeum, zwiedzili wystawę plenerową ,,Poznański Czerwiec 1956 . Oblicza buntu i jego pamięci”, prezentowaną na kaliskich plantach.  Poznański Czerwiec 1956 ˗ to dramatyczny w skutkach, krwawo stłumiony protest robotniczy w ochronie ludzkiej godności i wolności, wydarzenie szczególne dla każdego poznaniaka. Był pierwszym, o tak wyjątkowej sile i skali w dziejach powojennej Polski, protestem zniewolonego społeczeństwa.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego ˗ czerwiec 1956 oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

„Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć” jest nie tylko formą upamiętnienia Czerwca 1956, przygotowana została z myślą o popularyzowaniu wiedzy na jego temat.


W Kaliszu ekspozycję można zwiedzać do 13 września.

Close Menu