,,Moralność pani Dulskiej’’ Gabrieli Zapolskiej była w tym roku lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony ,,Narodowego Czytania”, które odbyło się w 4 września w sobotę. ,,Narodowe Czytanie’’ – to święto polskiej literatury, ale również okazja aby młodzież mogła docenić wartość lektur. W naszej szkole utwór Gabrieli Zapolskiej czytaliśmy dzisiaj.

Pod opieką zespołu nauczycieli polonistów, do akcji włączyli się uczniowie klas drugich oraz  trzecich, którzy czytali lekturę w trakcie przerw. Słuchowisko wspólnego czytania nadawane było przez radiowęzeł. W rolę bohaterów utworu Zapolskiej wcielili się kolejno: Wiktoria Jażąb, Adrianna Kijuć, Marcin Marciniak, Mateusz Zajączkowski, Jakub Dębowy, Natalia Jakubasz, Maria Trzask, Kamila Jaskuła, Julia Wielgosz, Wiktoria Kiczman, Julia Wielgosz, Amelia Noskowska, Kaja Sałata, Daria Jewasik, Marlena Dudek, Jakub Janiszewski, Zofia Bruś, Weronika Paceś, Oliwia Woźniczak, Natalia Drewniak i Aleksandra Wawrzyniak.

Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty utworu, serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy !

,,Moralność pani Dulskiej’’ to tragifarsa ukazująca ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo i zakłamanie. W sztuce śledzimy perypetie mieszczańskiej rodziny Dulskich.

 Jak napisał w swoim liście Prezydent RP Andrzej Duda: – To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Close Menu