baner_top


Aktualności


Obchody rocznicy katyńskiej

Nie można być tak oślepionym przez patriotyzm, by nie widzieć rzeczywistości. Zło jest złem, obojętnie kto je wyrządza czy wypowiada. - Malcolm X.

14 kwietnia dwa poczty sztandarowe z Sobieskiego reprezentowały społeczność szkolną podczas miejskich uroczystości związanych z 78. rocznicą zbrodni katyńskiej. Z tej okazji w kaliskiej bazylice św. Józefa odbyła się uroczysta msza święta, a po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli do ogrójca klasztoru jezuitów by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze pod pomnikiem katyńskim.

Poczet szkolny:
- Mateusz Bonusiak
- Mikołaj Kaczmarek
- Natalia Chodyła

Poczet Związku Więźniów Represjonowanych Okresu Stalinowskiego:
- Natalia Swkeres
- Madalena Bartnik
- Żaneta Dec

D-ca ugrupowania - Mateusz Dąbrowski
opiekun pocztów - p. Bartłomiej Kwiasowski

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Biegali przełaje

12.04.2018r. reprezentacja dziewcząt i chłopców z naszej szkoły brała udział w Mistrzostwach miasta Kalisza w drużynowych biegach przełajowych. Dziewczęta miały do pokonania dystans 1500m, a panowie 2000m. Według wyliczeń dziewczyny i chłopcy zostali sklasyfikowani na 4 miejscu. Gratulujemy!
Drużyna dziewcząt:

Justyna Doruch kl. IIIA, Daria Malczewska kl. IIIA, Patrycja Pilarczyk kl. IIA, Beata Zalewska kl. IIA, Weronika Kamańczyk kl. IA, Julia Piaszczyk kl. IA,

Drużyna chłopców:

Fryderyk Mazur, Krzysztof Kister, Daniel Nowakowski,Gajewski Klaudiusz, Kuba Klucznik, Filip Dominiak - uczniowie kl. IA

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Dzisiaj debiutowaliśmy na Rejonowych Mistrzostwach w Pierwszej Pomocy. Dużo stresu przed zawodami, ale okazał się on zupełnie niepotrzebny. Nasz zespół zmierzył się z testem z zakresu KPP, a potem czekała część praktyczna. Symulacja zdarzenia z rannymi, których stan zmieniał się wraz z upływem czasu. Wykorzystać należało znajomość BLS czy podstawowego wywiadu lekarskiego, a także oceniana była umiejętność posługiwania się AED. Zajęliśmy VII miejsce, czyli jak debiutantów w gronie 12 drużyn całkiem nieźle. Cała drużyna zdobyła cenne doświadczenie w szybkiej reakcji w wypadku udzielania pierwszej pomocy. Gratulujemy całej drużynie: kpt. składu Sandra Kłębokowska, Iga Dec, Beniamin Jamroziak, Julia Cuper i Żaneta Dec.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Warto pamiętać

"Pamięć jest jak szkło, [...]. Ci, którzy odeszli, wciąż są widoczni, całkiem z bliska. Ale nie możemy się nawzajem dosięgnąć. Śmierć jest niema. Zabrania rozmowy, dopuszcza wyłącznie ciszę."

W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono pamięć kaliszanki Gabrieli Zych, jednej z ofiar. Na jej grobie przedstawiciele władz Kalisza oraz wojewódzkich złożyli wiązanki kwiatów. Byliśmy i my w tym dniu, gdyż odsuwając na bok wszelki podziały, warto krzewić pamięć o takich osobach. W atmosferze ciszy i zadumy był obecny nasz poczet sztandarowy. Prosimy o to, aby nie wiązać tej obecności z demonstracją poglądów politycznych. Uczciliśmy w tym dniu wybitną kaliską działaczkę społeczną, która dla wielu była i jest ucieleśnieniem tego, co w człowieku najlepsze. Szkołę reprezentowali:
- Mateusz Dąbrowski
- Mateusz Bonusiak
- Mikołaj Kaczmarek
- Piotr Kempiński.

 
Stypendia naukowe

Trzy osoby dostąpiły dzisiaj zaszczytu wręczenia przez Prezydenta Miasta Kalisza potwierdzenia przyznania Stypendium Jana Pawła II. Były to: Sandra Kłębokowska, Natalia Skweres i Nikola Zalewska. Można śmiało powiedzieć, ze te trzy uczennice wprowadziły w życie słowa Skinnera: „Uczący się powinien wiedzieć, umieć, chcieć.” Każda z nich włożyła mnóstwo pracy w osiągnięcie takich wyników. Wielu z was, także może takiego zaszczytu dostąpić. Zachęcamy do sięgania po te i inne laury. Nigdy nie przemija moda na naukę.

Najzdolniejsza kaliska młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych honorowana jest przez Miasto stypendiami, którym patronuje papież Polak. Stypendia wręczane są co pół roku, na każdy semestr danego roku szkolnego. Odbiera je kilkuset bardzo dobrych uczniów uczęszczających do kaliskich placówek oświatowych. O tym, kto otrzyma stypendium, decyduje kilkuosobowa Kapituła, która w swoich decyzjach kieruje się bardzo złożonymi kryteriami. Dwoma najważniejszymi są wyniki w nauce i sytuacja materialna ucznia. Pod uwagę brane są także postawa patriotyczna, działalność na rzecz społeczeństwa i różnego rodzaju osiągnięcia. Wysokość stypendium dla każdego ucznia szkoły ponadgimnazjalnej wynosi 800 zł. (tekst w części za www.kalisz.pl)

 
Młodzież „Sobieskiego” „wkręcona” w autyzm


W piątek 6 kwietnia 2018 r. uczennice klasy IC pod opieką nauczycielki Anety Kałużnej wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, zorganizowanych przez Niepubliczne Przedszkole „Pluszaki” w Kaliszu. Podczas niezwykle sympatycznego i pouczającego spotkania prelegenci „wkręcili” młodych ludzi w autyzm, czyli w oparciu o własne doświadczenia przybliżyli wolontariuszom problem autyzmu, pomogli zrozumieć zachowania i sposób bycia osób cierpiących na autyzm. Młodzież dowiedziała się, że autyzm to zaburzenie układu nerwowego, które u każdego chorego objawia się inaczej. Nietrudno jednak zauważyć, że osoby z autyzmem mają trudności z okazywaniem uczuć, komunikacją z innymi, a także z integracją bodźców. Autyzm może mieć różny stopień nasilenia. Niektóre osoby autystyczne nie nawiązują kontaktów z otoczeniem, nie mówią, powtarzają te same zachowania. Z kolei lekka postać zaburzenia pozwala autykowi prowadzić normalne życie. Autyzm nie jest uleczalny, jednak terapia i opieka specjalistów znacznie poprawiają funkcjonowanie ludzi cierpiących na autyzm. U połowy osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu występuje zespół sawanta. Jest to stan, w którym niepełnosprawność idzie w parze z wybitnym uzdolnieniem w danej dziedzinie.
Na znak solidarności z osobami autystycznymi przedszkolaki i uczennice „Sobieskiego” wypuścili w niebo niebieskie balony, bo jak uczestnicy spotkania zauważyli: „należymy do tego samego świata, tylko nasze sposoby postrzegania są inne”.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Święta, święta....

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 175
Comeniusefsbip

V Liceum Ogólnokształcące Kalisz ul.Piskorzewie 6