baner_top


Aktualności


Wyjazd do 10 BKPanc

19 kwietnia moglißmy gościć w 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Tradycyjnie rozpoczęliśmy naszą wizytę od złożenia kwiatów i znicza pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy na misjach. To ważny gest, gdyż pokazuje to młodym adeptom tego zawodu, że zakładając mundur w życiu zawodowym muszą być gotowi do poświęceń. Następnie przyszedł czas już na długo wyczekiwanie szkolenie praktyczne. Każdy strzelec musi dobrze strzelać, a pomaga mu w tym między innymi system Śnieżnik. Tutaj przyszedł czas na strzelanie do celów ukazujących się oraz tzw. strzelanie dynamiczne. Wszystko to pod bacznym okiem żołnierzy zawodowych. Ciąg dalszy naszego pobytu w 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wyszkolenie ogniowe oraz zajęcia na Ośrodku Szkolenia Leopardów. Tutaj każdy mógł poczuć się jak "paker", czyli osoba odpowiedzialna za ładowanie amunicji w Leosiu, oraz celowniczy - no ktoś w załodze musi mieć dobre oko. Nie ominęła nas również wizyta w serwisie czołgowym, gdzie Leopardy były rozłożone na części pierwsze. Tylko u nas takie atrakcje, ale również pamięç o tradycji stąd pod koniec dnia wizyta w Sali Tradycji - miejscu szczególnym w każdej jednostce. Stąd już był tylko krok do tego, aby móc zobaczyć cały dostępny sprzęt w jednym miejscu. Mamy nadzieję, że za rok powrócimy. Dziękujem również osobie koordynującej cały wyjazd sierż. rez. Krzysztof Świętanowski.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Zabezpieczenei wyścigu kolarskiego

W niedzielny piękny dzień młodzież z klas mundurowych, w tym oczywiście uczniowie z klasy bezpieczeństwa publicznego, pomagali w zabezpieczeniu wyścigu kolarskiego Hellena Tour. To było wyczerpujące zadanie, gdyż trwało ponad 5 godzin. Dziękujemy Wam za poświęcenie! Opiekę sprawowali p. Leszek Tomczak oraz p. Łukasz Gawłowicz.

 

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 

 
Obchody rocznicy katyńskiej

Nie można być tak oślepionym przez patriotyzm, by nie widzieć rzeczywistości. Zło jest złem, obojętnie kto je wyrządza czy wypowiada. - Malcolm X.

14 kwietnia dwa poczty sztandarowe z Sobieskiego reprezentowały społeczność szkolną podczas miejskich uroczystości związanych z 78. rocznicą zbrodni katyńskiej. Z tej okazji w kaliskiej bazylice św. Józefa odbyła się uroczysta msza święta, a po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli do ogrójca klasztoru jezuitów by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze pod pomnikiem katyńskim.

Poczet szkolny:
- Mateusz Bonusiak
- Mikołaj Kaczmarek
- Natalia Chodyła

Poczet Związku Więźniów Represjonowanych Okresu Stalinowskiego:
- Natalia Swkeres
- Madalena Bartnik
- Żaneta Dec

D-ca ugrupowania - Mateusz Dąbrowski
opiekun pocztów - p. Bartłomiej Kwiasowski

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Biegali przełaje

12.04.2018r. reprezentacja dziewcząt i chłopców z naszej szkoły brała udział w Mistrzostwach miasta Kalisza w drużynowych biegach przełajowych. Dziewczęta miały do pokonania dystans 1500m, a panowie 2000m. Według wyliczeń dziewczyny i chłopcy zostali sklasyfikowani na 4 miejscu. Gratulujemy!
Drużyna dziewcząt:

Justyna Doruch kl. IIIA, Daria Malczewska kl. IIIA, Patrycja Pilarczyk kl. IIA, Beata Zalewska kl. IIA, Weronika Kamańczyk kl. IA, Julia Piaszczyk kl. IA,

Drużyna chłopców:

Fryderyk Mazur, Krzysztof Kister, Daniel Nowakowski,Gajewski Klaudiusz, Kuba Klucznik, Filip Dominiak - uczniowie kl. IA

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Dzisiaj debiutowaliśmy na Rejonowych Mistrzostwach w Pierwszej Pomocy. Dużo stresu przed zawodami, ale okazał się on zupełnie niepotrzebny. Nasz zespół zmierzył się z testem z zakresu KPP, a potem czekała część praktyczna. Symulacja zdarzenia z rannymi, których stan zmieniał się wraz z upływem czasu. Wykorzystać należało znajomość BLS czy podstawowego wywiadu lekarskiego, a także oceniana była umiejętność posługiwania się AED. Zajęliśmy VII miejsce, czyli jak debiutantów w gronie 12 drużyn całkiem nieźle. Cała drużyna zdobyła cenne doświadczenie w szybkiej reakcji w wypadku udzielania pierwszej pomocy. Gratulujemy całej drużynie: kpt. składu Sandra Kłębokowska, Iga Dec, Beniamin Jamroziak, Julia Cuper i Żaneta Dec.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Warto pamiętać

"Pamięć jest jak szkło, [...]. Ci, którzy odeszli, wciąż są widoczni, całkiem z bliska. Ale nie możemy się nawzajem dosięgnąć. Śmierć jest niema. Zabrania rozmowy, dopuszcza wyłącznie ciszę."

W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono pamięć kaliszanki Gabrieli Zych, jednej z ofiar. Na jej grobie przedstawiciele władz Kalisza oraz wojewódzkich złożyli wiązanki kwiatów. Byliśmy i my w tym dniu, gdyż odsuwając na bok wszelki podziały, warto krzewić pamięć o takich osobach. W atmosferze ciszy i zadumy był obecny nasz poczet sztandarowy. Prosimy o to, aby nie wiązać tej obecności z demonstracją poglądów politycznych. Uczciliśmy w tym dniu wybitną kaliską działaczkę społeczną, która dla wielu była i jest ucieleśnieniem tego, co w człowieku najlepsze. Szkołę reprezentowali:
- Mateusz Dąbrowski
- Mateusz Bonusiak
- Mikołaj Kaczmarek
- Piotr Kempiński.

 
Stypendia naukowe

Trzy osoby dostąpiły dzisiaj zaszczytu wręczenia przez Prezydenta Miasta Kalisza potwierdzenia przyznania Stypendium Jana Pawła II. Były to: Sandra Kłębokowska, Natalia Skweres i Nikola Zalewska. Można śmiało powiedzieć, ze te trzy uczennice wprowadziły w życie słowa Skinnera: „Uczący się powinien wiedzieć, umieć, chcieć.” Każda z nich włożyła mnóstwo pracy w osiągnięcie takich wyników. Wielu z was, także może takiego zaszczytu dostąpić. Zachęcamy do sięgania po te i inne laury. Nigdy nie przemija moda na naukę.

Najzdolniejsza kaliska młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych honorowana jest przez Miasto stypendiami, którym patronuje papież Polak. Stypendia wręczane są co pół roku, na każdy semestr danego roku szkolnego. Odbiera je kilkuset bardzo dobrych uczniów uczęszczających do kaliskich placówek oświatowych. O tym, kto otrzyma stypendium, decyduje kilkuosobowa Kapituła, która w swoich decyzjach kieruje się bardzo złożonymi kryteriami. Dwoma najważniejszymi są wyniki w nauce i sytuacja materialna ucznia. Pod uwagę brane są także postawa patriotyczna, działalność na rzecz społeczeństwa i różnego rodzaju osiągnięcia. Wysokość stypendium dla każdego ucznia szkoły ponadgimnazjalnej wynosi 800 zł. (tekst w części za www.kalisz.pl)

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 172
Comeniusefsbip

V Liceum Ogólnokształcące Kalisz ul.Piskorzewie 6