baner_top


Aktualności


Absolutorium klas trzecich

Pytać zawsze - dokąd, dokąd?
Gdzie jest prawda, ziemi sól?
Pytać zawsze - jak zagubić
Smutek wszelki, płacz i ból?

Chwytać myśli nagłe, jasne
Szukać tam, gdzie światła biel
W Twoich oczach dwa ogniki
Już zwiastują, znaczą cel

W Twoich oczach dwa ogniki
Już zwiastują, znaczą cel

Świecie nasz, świecie nasz,
Chcę być z Tobą w zmowie,
Z blaskiem twym, siłą twą,
Co mi dasz? Odpowiedz!

Świecie nasz - daj nam,
Daj nam wreszcie zgodę
Spokój daj - zgubę weź,
Zabierz ją, odprowadź

Szukaj dróg gdzie jasny dźwięk
Wśród ogni złych co budzą lęk
Nie prowadź nas, powstrzymaj nas,
Powstrzymaj nas w pogoni...

Absolutorium klas trzecich można by podsumować powyższymi słowami piosenki z repertuaru Marka Grechuty. To była specjalna dedykacja od Dyrektora Szkoły mgr Beaty Szulc dla tegorocznych abiturientów.
Młodzi ludzie, którzy ukończyli w miniony piątek szkołę średnią i stoją na progu dorosłości, ale jeszcze przed egzaminem dojrzałości, dość mocno wpisali się w historię szkoły. Świadczyły o tym nagrody przyznane wielu kategoriach: sportowej, społecznej, naukowej, a także tej na polu mundurowym. Na zakończeniu roku szkolnego oprócz nauczycieli i rodziców nie mogło zabraknąć przyjaciela szkoły - trenera klubu strzeleckiego Bellona Kalisz p. Mariana Radziona. Tradycyjnie na koniec gali, uczniowie klas drugich wręczyli maturzystom długopisy na szczęście.

Żegnajcie i pamiętajcie, że drzwi Sobieskiego zawsze są dla was otwarte.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Cała galeria zdjęć dostępna jest na naszym fanpagu:

www.facebook.com/media/set/

 
Wyszkolenie strzeleckie

Jedni już na kwietniowej majówce, a inni w tym czasie rozwijają swoją pasję. W sobotę 28 kwietnia na strzelnicy Jóźwiak w Nowolipsku rozegrano zawody strzeleckie z okazji Święta Flagi. Nasi uczniowie także brali udział w tych zmaganiach i Weronika Wałęsiak ( uczennica klasy Ic, zawodniczka Klubu Bellona Kalisz, podopieczna trenera Mariana Radziona) zajęła pierwsze miejsce w kategorii Karabin Sportowy 10, uzyskując 98 punktów. Ciężka praca zawodniczki i trenera przyniosły wymierne korzyści. Oprócz Weroniki, pomagali nam Kacper Malinowski, Natalia Chodyła i Hubert Grabowski. Wszyscy startowali w pięciu konkurencjach: Trap, Psp, Ksp, Pcz, Kcz.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Wystrzelały pierwsze miejsce

XXV Liga Strzelecka została zakończona i to z przytupem. Nasze dziewczyny drużynowo zdobyły pierwsze miejsce i tak samo indywidualnie. Emocje były do końca, gdyż do rozpoczęcia dzisiejszych zmagań czołowe zawodniczki w klasyfikacji indywidualnej miały identyczną ilość punktów i ich miejsca były podyktowane ilością trafień w tzw. dziesiątkę wewnętrzną. W strzelectwie jest tak, że nigdy nie można mówić o wygranym w trakcie zawodów. Wystarczy słabszy strzał i wtedy rywalka awansuje na wyższą lokatę.
Nasze dziewczęta - złota siódemka:
Oliwia Dyttus, Natalia Sobczak, Natalia Sweres, Katarzyna Księżak, Weronika Wałęsiak, Patrycja Marczak i Julia Cuper.

Indywidualnie: I miejsce dla Weroniki Wałęsiak i VI Oliwii Dyttus. Trener, mentor i przyjaciel szkoły Marian Radzion ze Stowarzyszenia Strzeleckiego Bellona Kalisz.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Jesteśmy w II edycji pilotażu MON

Ministerstwo Obrony Narodowej doceniając starania placówek edukacyjnych prowadzących klasy wojskowe oraz pragnąc wykorzystać potencjał tkwiący w młodzieży rozpoczął we wrześniu 2017 roku realizację pilotażowego Programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, który objął swym zasięgiem 58 placówek edukacyjnych w 16 województwach.

Zgodnie z założeniami programu szkoły uczestniczące w programie otrzymują od Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie pozafinansowe w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz finansowe w postaci dotacji celowej na zakup sprzętu i wyposażenia indywidualnego niezbędnego do realizacji programu Edukacja Wojskowa. Absolwenci szkół-ochotnicy z obu edycji programu, po jego ukończeniu mają być objęci kilkutygodniowym szkoleniem wojskowym w ramach skróconej służby przygotowawczej lub powołani na krótkotrwałe ćwiczenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową i zasilić rezerwy osobowe SZ RP. Dla młodzieży resort zapewni również ułatwienia w zakresie aplikowania do wojskowej służby zawodowej lub kandydackiej.

Zaangażowanie resortu obrony narodowej w omawiany program podkreśla liczba instytucji i jednostek wojskowych zaangażowanych w jego realizację. To m.in. Biuro do Spraw Proobronnych koordynujące całość programu, Akademia Sztuki Wojennej sprawująca nadzór nad procesem edukacyjnym uczniów, Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON zapewniający obsługę finansową programu i udzielający wsparcia merytorycznego, 47 jednostek wojskowych realizujących szkolenie praktyczne uczniów oraz 49 Wojskowych Komend Uzupełnień wspierających szkoły w zakresie doradztwa zawodowego. Wraz ze szkołami to razem 157 podmiotów. Od dziś to grono powiększy się o kolejne kilkadziesiąt placówek edukacyjnych oraz kolejne jednostki wojskowe, które będą wspierać proces nauczania Edukacji wojskowej.

 
Lekcja w kinie

We wtorek 24 kwietnia klasy 1a, 1b oraz 2a były zaproszone na nietypową lekcję....w kinie. Ciekawa prelekcja i zawsze do tego projekcja filmu, który jest odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Rezygnacja ze swojej prywatności, pokazywanie wszystkiego wszystkim na portalach społecznościowych to elementy, których poniekąd dotykał ten film. Czy śmierć da się sprzedać? Pytanie zaskakujące, ale młodzież już zna na nie odpowiedź. Wyjście zorganizowała p. Jolanta Bartczak oraz p. M. Bogdajewicz.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Dzień integracji

Sobieski to także integracja i to na najwyższym poziomie. Nie od dziś wiadomo, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym. Raz w roku organizujem Dzień Integracji i wówczas osoby z klas o tej samej specjalności na poziomie gimnazjalnym mogà się spotkać ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami. Towarzyszą temu wspólne warsztaty, a w tym roku dodatkowo przyjechali nasi przyjacirle z fundacji FAR z Poznania. Nasze działania mają za cel ukazanie wyjątkowości naszej szkoły w podejściu do uczniów ze specjslnymi potrzebami edukacyjnymi. Doświadczona kadra n-li wspierających, rewalidatorów, logopedów to nasze atuty.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Francuska odslona Erasmus +

Reprezentacja społeczności uczniowskiej V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w dniach od 6 do13 kwietnia przebywała na konferencji projektowej w ramach programu Erasmus + we francuskim mieście Mazamet. Projekt programu Erasmus + to realizacja współpracy V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu ze szkołami z Włoch, Francji, Hiszpanii i Niemiec. Pod opieką dyrektor szkoły p. Beaty Szulc oraz koordynatorki przedsięwzięcia p. Sylwii Kwarcińskiej nasza młodzież miała sposobność zapoznania się z kulturą, kuchnią i tradycjami Francji. Motywem przewodnim projektu jest ruch i wszelkie jego przejawy. W tematykę można włączyć pielgrzymowanie, zwiedzanie, poszukiwanie i poznawanie nowych kultur, a kończąc na emigracji. Każdy z nas poszukuje swojego miejsca na ziemi. Przemieszczamy się, poznajemy nowe tradycje, z czasem kultury przenikają się, a to wszystko buduje wspólnotę. Ale jak wyglądała cała wyprawa Sobieskiego dzień po dniu?
Pierwszego dnia w szkole Lycee Jeanne D’Arc międzynarodową grupę Erasmus+ ciepło przywitał dyrektor szkoły p. Pascal Raunet. Kolejnego dnia zostaliśmy zaproszeni do ratusza, gdzie spotkaliśmy się z burmistrzem miasta Mazamet. Pobyt we francuskiej Oksytanii był pełen wrażeń. Międzynarodowa grupa zwiedziła Hautpoul- zabytkowe miasteczko na wzgórzu. Jednym z punktów pobytu była również wizyta w Airbus Industrie fabryce produkującej samoloty. Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie jednego z największych miast Francji - Tuluzy, nazywanej przez Francuzów "la ville rose", czyli „różowe miasto” ze względu na niespotykany kolor tutejszych cegieł o lekko różowym zabarwieniu. Równie przyjemna była praca nad zagadnieniami projektu: przygotowywanie plakatów na temat programów wymiany młodzieży, które dają młodym ludziom możliwość poruszania się w każdym z krajów, prezentacje na temat imigracji w przyszłości, czy uczestnictwo w spotkaniu z przedstawicielami oraz podopiecznymi stowarzyszenia The Cimade, mające na celu wykazanie się aktywną solidarnością z cierpiącymi, uciskanymi i wyzyskiwanymi, niezależnie od ich narodowości, pozycji politycznej lub religijnej. Z pewnością nikt z uczestników wyjazdu nie zapomni lekcji francuskiego. Okazało się że niektórzy z nas mają duże zdolności lingwistyczne. Ale to nie koniec odkrywania naszych talentów. Ostatniego dnia przed uroczystą kolacją gospodarze przygotowali przedstawienie, podczas którego wszystkie delegacje miały okazję zaprezentować piosenki ze swoich krajów. Tego typu wyjazdy integrują młodzież z wielu krajów. Wspólna praca nad projektem, ale także przebywanie z rodzinami, spędzanie wolnego czasu, nowe znajomości, przyjaźnie. Ideą tego typu wyjazdów jest szeroko rozumiana integracja, ale także próba eksponowania głosu młodych Europejczyków w kwestiach, które będą ich wkrótce dotyczyć w życiu dorosłym.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 172
Comeniusefsbip

V Liceum Ogólnokształcące Kalisz ul.Piskorzewie 6