baner_top


Aktualności


Biegali przełaje

12.04.2018r. reprezentacja dziewcząt i chłopców z naszej szkoły brała udział w Mistrzostwach miasta Kalisza w drużynowych biegach przełajowych. Dziewczęta miały do pokonania dystans 1500m, a panowie 2000m. Według wyliczeń dziewczyny i chłopcy zostali sklasyfikowani na 4 miejscu. Gratulujemy!
Drużyna dziewcząt:

Justyna Doruch kl. IIIA, Daria Malczewska kl. IIIA, Patrycja Pilarczyk kl. IIA, Beata Zalewska kl. IIA, Weronika Kamańczyk kl. IA, Julia Piaszczyk kl. IA,

Drużyna chłopców:

Fryderyk Mazur, Krzysztof Kister, Daniel Nowakowski,Gajewski Klaudiusz, Kuba Klucznik, Filip Dominiak - uczniowie kl. IA

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Dzisiaj debiutowaliśmy na Rejonowych Mistrzostwach w Pierwszej Pomocy. Dużo stresu przed zawodami, ale okazał się on zupełnie niepotrzebny. Nasz zespół zmierzył się z testem z zakresu KPP, a potem czekała część praktyczna. Symulacja zdarzenia z rannymi, których stan zmieniał się wraz z upływem czasu. Wykorzystać należało znajomość BLS czy podstawowego wywiadu lekarskiego, a także oceniana była umiejętność posługiwania się AED. Zajęliśmy VII miejsce, czyli jak debiutantów w gronie 12 drużyn całkiem nieźle. Cała drużyna zdobyła cenne doświadczenie w szybkiej reakcji w wypadku udzielania pierwszej pomocy. Gratulujemy całej drużynie: kpt. składu Sandra Kłębokowska, Iga Dec, Beniamin Jamroziak, Julia Cuper i Żaneta Dec.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Warto pamiętać

"Pamięć jest jak szkło, [...]. Ci, którzy odeszli, wciąż są widoczni, całkiem z bliska. Ale nie możemy się nawzajem dosięgnąć. Śmierć jest niema. Zabrania rozmowy, dopuszcza wyłącznie ciszę."

W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono pamięć kaliszanki Gabrieli Zych, jednej z ofiar. Na jej grobie przedstawiciele władz Kalisza oraz wojewódzkich złożyli wiązanki kwiatów. Byliśmy i my w tym dniu, gdyż odsuwając na bok wszelki podziały, warto krzewić pamięć o takich osobach. W atmosferze ciszy i zadumy był obecny nasz poczet sztandarowy. Prosimy o to, aby nie wiązać tej obecności z demonstracją poglądów politycznych. Uczciliśmy w tym dniu wybitną kaliską działaczkę społeczną, która dla wielu była i jest ucieleśnieniem tego, co w człowieku najlepsze. Szkołę reprezentowali:
- Mateusz Dąbrowski
- Mateusz Bonusiak
- Mikołaj Kaczmarek
- Piotr Kempiński.

 
Stypendia naukowe

Trzy osoby dostąpiły dzisiaj zaszczytu wręczenia przez Prezydenta Miasta Kalisza potwierdzenia przyznania Stypendium Jana Pawła II. Były to: Sandra Kłębokowska, Natalia Skweres i Nikola Zalewska. Można śmiało powiedzieć, ze te trzy uczennice wprowadziły w życie słowa Skinnera: „Uczący się powinien wiedzieć, umieć, chcieć.” Każda z nich włożyła mnóstwo pracy w osiągnięcie takich wyników. Wielu z was, także może takiego zaszczytu dostąpić. Zachęcamy do sięgania po te i inne laury. Nigdy nie przemija moda na naukę.

Najzdolniejsza kaliska młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych honorowana jest przez Miasto stypendiami, którym patronuje papież Polak. Stypendia wręczane są co pół roku, na każdy semestr danego roku szkolnego. Odbiera je kilkuset bardzo dobrych uczniów uczęszczających do kaliskich placówek oświatowych. O tym, kto otrzyma stypendium, decyduje kilkuosobowa Kapituła, która w swoich decyzjach kieruje się bardzo złożonymi kryteriami. Dwoma najważniejszymi są wyniki w nauce i sytuacja materialna ucznia. Pod uwagę brane są także postawa patriotyczna, działalność na rzecz społeczeństwa i różnego rodzaju osiągnięcia. Wysokość stypendium dla każdego ucznia szkoły ponadgimnazjalnej wynosi 800 zł. (tekst w części za www.kalisz.pl)

 
Młodzież „Sobieskiego” „wkręcona” w autyzm


W piątek 6 kwietnia 2018 r. uczennice klasy IC pod opieką nauczycielki Anety Kałużnej wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, zorganizowanych przez Niepubliczne Przedszkole „Pluszaki” w Kaliszu. Podczas niezwykle sympatycznego i pouczającego spotkania prelegenci „wkręcili” młodych ludzi w autyzm, czyli w oparciu o własne doświadczenia przybliżyli wolontariuszom problem autyzmu, pomogli zrozumieć zachowania i sposób bycia osób cierpiących na autyzm. Młodzież dowiedziała się, że autyzm to zaburzenie układu nerwowego, które u każdego chorego objawia się inaczej. Nietrudno jednak zauważyć, że osoby z autyzmem mają trudności z okazywaniem uczuć, komunikacją z innymi, a także z integracją bodźców. Autyzm może mieć różny stopień nasilenia. Niektóre osoby autystyczne nie nawiązują kontaktów z otoczeniem, nie mówią, powtarzają te same zachowania. Z kolei lekka postać zaburzenia pozwala autykowi prowadzić normalne życie. Autyzm nie jest uleczalny, jednak terapia i opieka specjalistów znacznie poprawiają funkcjonowanie ludzi cierpiących na autyzm. U połowy osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu występuje zespół sawanta. Jest to stan, w którym niepełnosprawność idzie w parze z wybitnym uzdolnieniem w danej dziedzinie.
Na znak solidarności z osobami autystycznymi przedszkolaki i uczennice „Sobieskiego” wypuścili w niebo niebieskie balony, bo jak uczestnicy spotkania zauważyli: „należymy do tego samego świata, tylko nasze sposoby postrzegania są inne”.

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Święta, święta....

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
Z kulturą za Pan Brat

We wtorek 27 marca młodzież z klas 2a, 2b, 1c mogła zobaczyć najnowsza sztukę kaliskiego teatru "Noce i Dnie". Auotrka oryginału książkowego to osoba związana z Kaliszem, podobnie jest z akcją powieści. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście biografia autorki – wybitnej pisarki urodzonej i wychowanej w Russowie pod Kaliszem, zdobywającej edukację na kaliskiej pensji. Jednak, co istotniejsze, samo miasto (zwane w powieści Kalińcem) i otaczające je tereny są miejscem akcji dla epickiej sagi przedstawiającej losy książkowej rodziny Niechciców.

Powieść jest szczególną panoramą losów – od powstania styczniowego, aż po pierwsze dni I wojny światowej. To opowieść o mierzeniu się z codzienną prozą życia, osobistymi marzeniami, zmienną rzeczywistością społeczną, wielką historią.

(tekst i foto inspirowane stroną: http://www.teatr.kalisz.pl/spektakle/noce-i-dnie/ )

Zdjęcie użytkownika V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 168
Comeniusefsbip

V Liceum Ogólnokształcące Kalisz ul.Piskorzewie 6