baner_top


Miejsce Pamięci Patrona

PREZENTACJE EKSPONATÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W MIEJSCU PAMIĘCI KRÓLA JANA  III  SOBIESKIEGO

1. Polskie szable husarskie z 1750 r. Szable tego typu były często używane przez oficerów husarii. Po obu stronach z napis " Wiwat Husaria ". Jelec mosiężny z wąsami, zdobiony ornamentami. Trzon rękojeści oklejany czarną skórą, owinięty plecionym srebrnym  drutem.

2. Szabla z prywatnej kolekcji Jana III Sobieskiego z XVII w. Rękojeść szabli odlewana z mosiądzu stanowi jedną całość. Ciekawostką jest głowica rękojeści, która ma kształt stylizowanej głowy orła z koroną. Trzyma w dziobie łańcuch połączony z ramieniem jelca. Dodatkowo zamieszczony jest napis "Bogu Jedynemu Chwała".

3.Przykład karabeli. Szable tego typu były szczególnie w okresie wojen polsko - tureckich znane  jako  Ormianki. Ostrze szabli  wykonane zostało ze stali oraz bogato ozdobiona tekstem "Sit deus Nobiseum Quis Contra Nos" czyli tłumacząc "Jeśli Bóg z nami któż przeciw nam".

4. Ten eksponat to replika szabli batorówki typu węgiersko-polskiego z XVII w. Jest ozdobiona napisem " Stefan Batory Król Polski Roku Pańskiego 1575 ".

5. Monety z okresu panowania Jana III Sobieskiego. Znajduje się tutaj oryginalny srebrny szóstak ( 6 groszy ) koronny z XVII wieku.
Na awersie znajduje się: popiersie króla w koronie oraz napis w języku łacińskim - Jan III, z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski.
Natomiast na rewersie możemy ujrzeć trzy tarcze herbowe: Polski, Litwy  i herb Sobieskich Janina.

6. W naszych szkolnych zbiorach możemy poszczycić się dwoma srebrnymi szóstakami koronnymi z czasów panowania Jana III Sobieskiego.
Na awersie zamieszczone jest popiersie króla w wieńcu oraz napis w języku łacińskim –
Jan III, z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski.
Natomiast na rewersie są trzy tarcze herbowe: Polski, Litwy  i herb Sobieskich Janina.

7.  W naszych zbiorach są również „Trzy krajcary ( 3 groszówka )” z czasów cesarza Leopolda I Habsburga z 1670 r.
Na awersie znajduje się popiersie cesarza w wieńcu.
Natomiast na rewersie umieszczony jest dwugłowy orzeł habsburski.

8. W kolejnej gablocie zgromadzone są medale okolicznościowe z wizerunkiem Jana III Sobieskiego, które wydawane były z okazji rocznicy bitwy pod Wiedniem.

9. W naszej kolekcji posiadamy miedzy innymi mapę opracowaną przez wybitnego kartografa Johna Speera, wydaną w 1626r., ukazującą ziemie polskie. Zawiera ona w górnej części widoki miast: Poznania, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Sandomierza, Krosna Odrzańskiego. Boczne części ramy zawierają postacie i herby.

10. Kolejna to  mapa Polski z roku 1655 autorstwa Nicolasa Sanson D’Abbevile. Jest ona oparta na wcześniejszych mapach z końca XVI i pierwszej połowy XVII wieku. Na mapie można odnaleźć Olesko- miejsce narodzin Jana III Sobieskiego, Wiedeń – miejsce największego triumfu Jana III Sobieskiego, jest także zaznaczony Kalisz – niestety nie ma na niej V Liceum Ogólnokształcącego.

11. Ostatnia z map to zarys województwa poznańskiego i części kaliskiego oraz terenów przyległych od zachodu po Odrę autorstwa Jerzego Freudenhamera. Mapa ta po raz pierwszy ukazała się w 1645r. w Amsterdamie. Jest to pierwsza mapa Wielkopolski oparta na obliczeniach szerokości geograficznej i pomiarach odległości między miejscowościami.

12. Centralne miejsce naszych zbiorów. Oto popiersie Jana III Sobieskiego autorstwa Grzegorza Godawy. Król przedstawiony jest w ubiorze sarmackim, na dole znajduje się odwzorowanie oryginalnego podpisu władcy - Jan Krol.

 

 
Comeniusefsbip

V Liceum Ogólnokształcące Kalisz ul.Piskorzewie 6