Nasi uczniowie kształcą się na zajęciach poza murami szkoły, w ramach współpracy z uczelniami. Do szkoły zapraszamy również gości, którzy prowadzą warsztaty.

W dniu 28.02.2025 klasa 3A i klasa 3B pod opieka mgr Beaty Grajek i mgr Jarosława Tarnawskiego, uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pod nazwą ,,Czym są umowy?”. Zajęcia poprowadził dr Adam Plichta, prodziekan Wydziału Prawa.

Uczniowie klasy 2f pod opieką mgr Anety Kałużnej, 10 marca mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach poświęconych sztuce wystąpień publicznych, które poprowadziła Pani Marzanna Forysiak – dziennikarka Radia Centrum 106.4 FM, wykładowczyni Policealnego Studium Animatorów Kultury w Kaliszu.

Pani Marzanna Forysiak podzieliła się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą na temat technik skutecznej komunikacji, sposobów na pokonanie tremy przed wystąpieniami, budowania pewności siebie na scenie i w trakcie publicznych prezentacji. Młodzież zgodnie przyznała, że to była świetna okazja do rozwoju osobistego, a atmosfera warsztatów sprzyjała nauce i współpracy. Dziękujemy za inspirujące spotkanie! Czekamy na kolejne takie wydarzenia!

13 marca uczniowie klasy 2e o profilu medialnym pod opieką mgr Marzeny Grygielskiej, mieli okazję odwiedzić Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, UAM w Poznaniu, w ramach programu ,,Klas patronackich”. Młodzież uczestniczyła w dwóch interesujących wykładach, które wygłosili kolejno dr Radosław Nawrocki, dziekan WP-A oraz prof. Piotr Łuszczykiewicz, kierownik Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej.

Pierwszy wykład, zatytułowany, „Po co nam humanistyka? wprowadził młodzież w ważne zagadnienia związane z rolą humanistyki w życiu codziennym. Dr Nawrocki podkreślił, że humanistyka, jako dziedzina nauki, jest dziś bardzo ważna i cenna, ponieważ nierozłącznie spleciona jest z naukami ścisłymi. Humanistyka kształtuje nie tylko kompetencje społeczne, ale także wpływa na profilowanie rynku pracy czy tworzenie przestrzeni urbanistycznej. Pomaga ona zrozumieć, kim jest człowiek i jak funkcjonuje w świecie, jako jednostka bardzo złożona, która musi podejmować często wiele decyzji moralnych.

Drugi wykład, poprowadzony przez prof. Piotra Łuszczykiewicza, kierownika Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej, dotyczył ,,Magicznej funkcji języka werbalnego”. Prof. Łuszczykiewicz przypomniał młodzieży, na czym polega akt komunikacji językowej, (schemat komunikacyjny Romana Jakobsona), a następnie wyjaśniając cel wykładu, oparł swoje przykłady na sześciu regułach wywierania wpływu na ludzi, sporządzonych przez Roberta Cialdiniego: regule wzajemności, regule zaangażowania i konsekwencji, regule społecznego dowodu słuszności, regule lubienia i sympatii, regule autorytetu oraz regule niedostępności. Wyjaśnił młodzieży zalety oraz wady stosowania metody wywierania wpływu społecznego.

Jak zauważył profesor Łuszczykiewicz, często ulegamy wpływom innych, nie zawsze mogąc zachować własne zdanie, racjonalnie myśleć oraz działać. Dzieje się tak, ponieważ nieświadomie podlegamy technikom manipulacji, a te opierają się na wykorzystywaniu magicznej funkcji języka. Zatem młodzi ludzie powinni kształtować umiejętności krytycznego myślenia poruszając się w świecie technologii i mediów, co pozwoli im na odróżnienie tego, co dobre od tego, co niekorzystne.

Należy pamiętać, że ,,magiczna funkcja języka” wykorzystywana jest nie tylko w marketingu, mediach, ale również w świecie polityki lub relacji społecznych.

Spotkanie to stanowiło ważny element kontynuacji programu współpracy uniwersyteckiej z naszą szkołą, mającej na celu wspieranie młodzieży w ich edukacji oraz rozwijaniu zainteresowań w dziedzinie humanistyki i komunikacji medialnej.

Close Menu