Od 1 października 2020 roku V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego realizowało projekt programu Erasmus+ wraz z trzema szkołami z Unii Europejskiej: z Francji, Włoch oraz Łotwy. Z końcem września nastąpiło jego podsumowanie.

Tytuł projektu brzmiący ,,Learning in Circles”, nawiązywał do gospodarki o obiegu zamkniętym. W ramach współpracy uczestnicy podejmowali działania mające na celu wzbudzenie świadomości młodzieży na temat ochrony środowiska, działalności człowieka i jego wpływu na stan przyrody. W czasie trwania projektu młodzież wraz z nauczycielami wzięła udział w czterech konferencjach projektowych: we Francji, Włoszech, Polsce oraz Łotwie.

W dniach od 10 do 15 października 202,  reprezentacje uczniów i nauczycieli były uczestnikami serii spotkań odbywających się w Mazamet we Francji pod hasłem  ,,Awarness – Świadomość”. Czas tych spotkań wypełniały konferencje, prezentacje oraz wycieczki. Młodzież z V LO odwiedziła wówczas Hautpol – (średniowieczne miasteczko na szczycie gór), Le Relais (punkt recyklingu).  Poza tym uczniowie wzięli udział w warsztatach La Belle Récup. Zapoznając się z kulturą Francji odwiedzili Carcasonne (średniowieczne, warowne miasto otoczone przez mury z okresu gallo-romańskiego). Zostali także zaproszeni na spotkanie z Merem miasta Mazamet.

Od 22 do 27 listopada 2021, uczniowie „Sobieskiego” gościli we włoskiej Cesenie, gdzie wzięła udział w projektowej konferencji Erasmusa, odbywającą się pod nazwą ,,Profundity – Głębia”.  Mieli również okazję uczestniczyć w spotkaniu z tamtejszymi władzami miasta i wysłuchać wykładu profesora Rinaldi z Instytutu Biologii Morza. Uczniowie rozmawiali także z przedstawicielami HeraLab. Czas spędzony we Włoszech był dla nich okazją do sprawdzenie i poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności, ale także do zapoznania się z tradycyjnymi specjałami kulinarnymi.

Trzecia konferencja projektowa nazwana „Contradictions – Sprzeczności”,  odbyła się w kwietniu w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. Niestety ze względu na pandemię i wybuch wojny w Ukrainie, na przyjazd do Polski mogła pozwolić sobie jedynie zaprzyjaźniona grupa z Włoch. Reprezentanci ze szkoły francuskiej i łotewskiej uczestniczyli w spotkaniu za pośrednictwem transmisji on – line. Podczas trzeciego wydarzenia uczestnicy zapoznali się z kontrowersyjnymi rozwiązaniami globalnych problemów środowiskowych oraz z ryzykownymi aspektami działań gospodarki o obiegu zamkniętym. Po konferencji próbowali wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu, czy zachowania ekologiczne zawsze mają pozytywny wpływ na nasze środowisko. Podczas tego spotkania zaplanowano również zajęcia integracyjne. Uczestnicy trzeciej konferencji odwiedzili Gołuchów i wysłuchali referatu o ochronie przyrody. Następnie spotkali się z przedstawicielami straży miejskiej, zapoznając się z danymi na temat stanu zanieczyszczenia powietrza w Kaliszu i sposobów kontrolowania jakości powietrza. W przedostatnim dniu młodzież zorganizowała wystawę własnych fotografii. Tematem prac było pytanie: „Eco or not?”.  Na zakończenie spotkania w Kaliszu, uczestnicy projektu zasadzili przed szkołą drzewo ,,Erasmus+’’. Młodzież następnie udała się do Hydropolis we Wrocławiu.

Od 18 do 23 września 2022 młodzież z ,,Sobieskiego” gościła na konferencji ,,Perspectives – Perspektywy”, zorganizowanej przez szkołę partnerską w Rydze na Łotwie. Jednym z zadań, które przygotowaliśmy przed wyjazdem do Rygi, było kreatywne opracowanie zagadnienia związanego  z tematem projektu. Nasza młodzież przygotowała przedstawienie z elementami pantominy. W trakcie wizyty w Rydze młodzież odwiedziła Getlini EKO, czyli największe składowisko odpadów komunalnych w krajach bałtyckich, które jest uważane za nowoczesne i bezpieczne centrum przetwarzania odpadów. Poza tym uczniowie mieli okazję poza programem projektu, poznać regionalne tradycje. Przyjęli zaproszenie  od tradycyjnej piekarni ,,Lāči” na degustację łotewskiego pieczywa. Młodzież uczestniczyła na miejscu w warsztatach piekarniczych, ucząc się wypieku bułek. Mimo dużej ilości zadań grupa z ,,Sobieskiego”  mogła zwiedzić Starą Rygę oraz słynną na całym świecie dzielnicą Art Noveau. W ramach zapoznania z łotewską kulturą wzięła udział w koncercie muzyki folkowej, po którym grupa Rīgas Danči udzieliła młodzieży niezapomnianej lekcji tańca ludowego. Ostatniego dnia pobytu uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu uczestniczyli w wirtualnym spotkaniu z Andrisem Gobinsem, Prezydentem Europejskiego Ruchu ,,European Movement in Latvia’’. Następnie wszystkie zespoły wzięły udział w dyskusji na temat rozwiązań dotyczących ochrony środowiska. Finałem warsztatów było stworzenie petycji, która wkrótce trafi do Komisji Europejskiej. Wieloletnia współpraca zakończyła się 30 września 2022 roku.

Podsumowanie projektu.

Od 26 do 29 września miało miejsce spotkanie nauczycieli pracujących nad projektem programu Erasmus+ “Learning in Circles”. Końcowa konferencja we włoskiej Cesenie  pod nazwą ,,Assessment –  Ocena”,  była okazją do podsumowania i ewaluacji projektu w międzynarodowym teamie, wymiany doświadczeń, a także możliwości przeprowadzenia owocnych rozmów podczas spacerów wśród pięknej, włoskiej architektury. W konferencji udział wzięły nauczycielki z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego: mgr Sylwia Kwarcińska koordynator projektu oraz mgr Anna Domaradzka.

Close Menu