W 2019 roku V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego przyłączyło się do realizacji projektu programu Erasmus+ Learning in Circles z trzema szkołami: Istituto Superiore Pascal Comandini z Włoch, Babītes vidusskola z Łotwy, Ensemble scolaire Jeanne d’Arc Mazamet z Francji. Projekt podejmował działania mające na celu wzbudzenie świadomości młodzieży na temat ochrony środowiska, w szczególności gospodarki o obiegu zamkniętym. Grupa projektowa z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w dniach 18-23 września gościła w Rydze na Łotwie. Spotkanie było ostatnią częścią realizowanego projektu programu Erasmus+ Learning in Circles.
Jednym z zadań, które przygotowaliśmy przed przyjazdem do Rygi, było kreatywne opracowanie zagadnienia związanego z tematem projektu. Nasza młodzież przygotowała przedstawienie z elementami pantominy, za które otrzymała owacje na stojąco – mówi mgr Sylwia Kwarcińska, opiekunka projektu w V Liceum Ogólnokształcącym.
W trakcie wizyty w Rydze młodzież odwiedziła Getlini EKO, czyli największe składowisko odpadów komunalnych w krajach bałtyckich, które jest uważane za nowoczesne i bezpieczne centrum przetwarzania odpadów.
– Mieliśmy również okazję poza programem projektu, poznać regionalne tradycje. Zostaliśmy zaproszeni do tradycyjnej piekarni ,,Lāči” na degustację pysznego, łotewskiego pieczywa. Młodzież uczestniczyła tam w warsztatach piekarniczych, ucząc się wypieku bułek – dodaje opiekunka projektu.
Mimo dużej ilości zadań grupa z Sobieskiego mogła zwiedzić Starą Rygę, ze słynną na całym świecie dzielnicą Art Noveau. W ramach zapoznania z łotewską kulturą wzięła udział w koncercie muzyki folkowej, po którym grupa Rīgas Danči udzieliła młodzieży niezapomnianej lekcji tańca ludowego. Ostatniego dnia pobytu uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu uczestniczyli w wirtualnym spotkaniu z Andrisem Gobinsem, Prezydentem Europejskiego Ruchu ,,European Movement in Latvia’’. Następnie wszystkie zespoły wzięły udział w dyskusji na temat rozwiązań dotyczących ochrony środowiska. Finałem warsztatów było stworzenie petycji, która wkrótce trafi do Komisji Europejskiej.
Efekty pracy z udziałem w projekcie Erasmus+ Learning in Circles pozwolił młodzieży spojrzeć na edukację z innej perspektywy. Działania szkoły zostały podsumowane na końcowej konferencji, która w dniach 27-30 września odbyła się we włoskiej Casenie. W konferencji udział wzięły nauczycielki z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego: mgr Sylwia Kwarcińska i mgr Anna Domaradzka. Trzy dni intensywnej pracy polegały na ewaluacji projektu w międzynarodowym teamie, wymianie doświadczeń, a także możliwości przeprowadzenia owocnych rozmów podczas spacerów wśród pięknej, włoskiej architektury.

Close Menu