Uroczysty pogrzeb ośmiu nieznanych żołnierzy z oddziału kpt. Jana Kempińskiego ,,Błyska” odbył się 12 października w Odolanowie. W uroczystości udział wzięła m.in. reprezentacja pocztu sztandarowego V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu.

Żołnierze polegli około 76 lat temu w walce pod Odolanowem. Ich szczątki udało się zidentyfikować Instytutowi Pamięci Narodowej latem 2020 r.

Jak donoszą badacze historii, 22 października 1945 r. pod Odolanowem doszło do starcia oddziału pod dowództwem kpt. Jana Kempińskiego „Błyska’’ z oddziałami NKWD-UB-KBW. W wyniku zaskoczenia oraz przewagi liczebnej sił komunistycznych, polski oddział został rozbity niedaleko granic Odolanowa. Według różnych źródeł, mogło polec nawet do 24 partyzantów. Była to jedna z największych bitew na terenie Wielkopolski obok bitwy pod Benicami (pow. krotoszyński). Po tym wydarzeniu, według ustaleń historycznych, część poległych udało się zlokalizować i dokonać ich pochówku. Na mogile znajdował się krzyż oraz tabliczka z napisem „Mogiła nieznanych z nazwisk bohaterów AK oddziału „Błyska”, odznaczonych Krzyżem Virtuti Militari, poległych dnia 23 X 1945 w walce z wrogami wewnętrznymi o wolną i niepodległą Polskę”. Napis jednak szybko zniknął, a miejsce pochówku było ściśle strzeżone przez bezpiekę.

Dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej udało się dotrzeć do sprawozdania szefa ostrowskiej bezpieki Edwarda Cyrana, w którym nadmieniał miejsce pochówku żołnierzy na cmentarzu w Odolanowie. Ponieważ los pozostałych przez wiele lat był nieznany, podjęto w 2019 roku poszukiwania w pobliżu Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. W 2020 roku odnaleziono szczątki ośmiu kolejnych osób, których ułożenie oraz obecność w pobliżu artefaktów (tj. fragmentów umundurowania czy łusek amunicji typu Mauser) wskazywały, że prawdopodobnie byli to poszukiwani żołnierze.

We wtorek, 12 października 2021 r. w Odolanowie odbył się ich pogrzeb, który rozpoczęła msza święta  pod przewodnictwem ks. kanonika Krystiana Szenowskiego, dziekana odolanowskiego. W uroczystym kondukcie osiem małych trumien zaprowadzono na teren cmentarza parafialnego, okrywając je flagą Polski.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Odolanowa, władze samorządowe, przedstawiciele władz krajowych, a gościem specjalnym był najmłodszy brat ,,Błyska” – Włodzimierz Kempiński. Podczas uroczystości, V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego godnie reprezentowali w poczcie sztandarowym: Paulina Staszak, Barbara Borowska, Bartosz Banaszak pod opieką nauczycieli Aleksandry Żukowskiej i Bartłomieja Kwiasowskiego. Honorową salwę oddali żołnierze 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina.

.

Close Menu