W dniach od 1-7 grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu. Nasza szkoła włączyła się w te obchody poprzez organizację ciekawych akcji i spotkań, które mają na celu uświadomienie naszym uczniom czym jest autyzm, jak go rozpoznać i jak zachowywać się wobec osób ze spektrum autyzmu oraz nawiązywać z nimi relacje.Jedną z takich inicjatyw było spotkanie z Panią Mają Michalską, pedagogiem specjalnym i dogoterapeutą, która uświadomiła nam ogromną rolę takiej terapii dla osób z autyzmem. Wraz z nią gościł także pies Papi, który wytrwale towarzyszył nam w spotkaniu. Pani Maja zwróciła uwagę na niezwykłe relacje, które zawiązują się między osobami z różnorodnymi deficytami, a psem. Ta niezwykła więź pozwala na takie efekty terapii, które często są niemożliwe przy użyciu tradycyjnych metod. U osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, obecność zwierzęcia potrafi uruchomić kontakt wzrokowy i komunikację, a przede wszystkim sprawić radość. Prelekcję zakończyły pytania uczniów do naszego Gościa oraz refleksje na temat ogromnej roli czworonożnych przyjaciół w naszym życiu.Dnia 3 grudnia odbyło się zdalne spotkanie z Nauczycielami i Uczniami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu. W spotkaniu wzięli udział: Pani Dyrektor Beata Szulc, przedstawiciele Nauczycieli i Uczniów oraz Prezes Fundacji „Nowa Nadzieja” Pan Piotr Tomankiewicz. W imieniu naszej społeczności szkolnej uczennica kl.1d Agata Kozica i 2c Maja Gałązka przedstawiły informacje o autyzmie, a Uczniowie ze specjalnego ośrodka szkolno- wychowawczego zaprezentowali film nagrany na tę okazję. Atrakcją spotkania był występ muzyczny naszych Gości , którzy zaśpiewali świąteczne piosenki przy wtórze gitary.Pan Piotr Tomankiewicz podkreślił wagę solidarności z osobami niepełnosprawnymi w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, a Pani Dyrektor zwróciła uwagę na to, że wszyscy żyjemy w jednym świecie i możemy wzajemnie uczyć się od siebie.Upominkiem dla naszych Gości będą nagrane krótkie filmiki z pozdrowieniami i życzeniami świątecznymi oraz kolędami.

https://www.facebook.com/VLiceumKalisz/videos/225954645547341

Close Menu